Chłopy to nie tylko plaża i piasek — to zabytkowe miasteczko, unikatowy klimat oryginalnej osady rybackiej oraz dużo więcej! Sprawdź, jakie atrakcje oferuje okolica. Szereg zabytków, tramwaje wodne, aquaparki, szlaki rowerowe — a to jeszcze nie wszystko! Na zdjęciu Zamek Muzeum Książąt Pomorskich w Darłowie.
Chłopy są jedyną zachowaną wsią rybacką z portem plażowym w Polsce.
Wieś posiada zachowany tradycyjny układ rybackiej osady wraz z domami z XIX wieku ozdobionymi ludowymi malowidłami. Jako jedna z niewielu wpisana jest do polskiego rejestru zabytków. Najstarsze zachowane budynki pochodzą z początku XX wieku. Ich stan oraz konstrukcja szachulcowa, wówczas powszechnie wykorzystywana do budowania wiejskich chałup, zasługują na uwagę ze względu na swoją wartość historyczną. W trosce o to w Chłopach obowiązuje zakaz wznoszenia wysokich obiektów. Dzisiejsza wieś znajduje się w miejscu datowanej już w XIII wieku osady słowiańskiej Borowo (nazwa wywodząca się od ówczesnych rozległych borów).
Szczególnym miejscem w Chłopach jest przystań rybacka, gdzie kutry są wciągane na brzeg, a w boksach rybackich sprzedawane są ryby. Przystań znajduje się w okolicach centrum Chłopów i bardzo często staje się kierunkiem odwiedzin przebywających tam turystów, którzy traktują ten element zabudowy jako dużą atrakcję. W skład infrastruktury przystani wchodzą takie elementy jak dalba wyciągowa (pal, który wbija się w dno zbiornika wodnego wykorzystywany między innymi jako uchwyt do cumowania statków), plażę, na obszarze której można bazować łodzie a także portowe akwatorium.
Nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko„Chłopy 214” o długości 100 m, przy wejściu od ul. Portowej. W 2012 r. kąpielisko Chłopy spełniało wytyczne wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej.
Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Starej Osady Rybackiej Chłopy „16-ty Południk” zrzesza ludzi w większości pochodzących z tej miejscowości, często przedstawicieli rodzin od pokoleń zajmujących się rybactwem. Stowarzyszenie to, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu rozsławić wieś Chłopy oraz przyczynić się do jej rozwoju. W związku z tym Stowarzyszenie organizuje wiele imprez dla turystów i ludzi miejscowych, przybliżających dawne zwyczaje rybackie, codzienne życie rybaków czy tutejszą kuchnię. Część imprez zyskała już miano cyklicznych, jak chociażby Dzień Ryby, Święto Morza czy Święto Latawca.
21 lipca 2012 roku Stowarzyszenie „16. Południk” z Chłopów zdobyło I nagrodę w konkursie Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.
Przygotowany przez „16. Południk” „Gniot Rybaka” zachwycił obradujące w Szczecinie jury i zdeklasował konkurencję.
„Gniotu Rybaka” można skosztować w Chłopach.
„Ścieżka historyczna” – Stowarzyszenie „16-ty Południk” szukając nowych i interesujących atrakcji turystycznych opracowało projekt „Ścieżki historycznej”, która przybliży historię miejscowości Chłopy.
W ramach tego projektu powstały tablice historyczne pokazujące i opisujące wygląd Chłopów z dawnych lat.
Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się mapa przedstawiająca Chłopy z 1930 roku. Opisuje ona historię Chłopów, posesje istniejące do dnia dzisiejszego oraz wiele ciekawostek historycznych dotyczących miejscowości.
Oprócz mapy zamontowane zostały także tablice na wybranych budynkach przedstawiające stare zdjęcia posesji i ważne wydarzenia z nią związane.
Atrakcje czekające na turystów w Darłówku:
Latarnia Morska – położona jest przy ujściu Wieprzy do Bałtyku, tuż przy wejściu do portu w Darłówku. Obecnie wieża latarni ma 22 metry wysokości, a na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm wskazujący drogę statkom. Latarnia powstała w XIX stuleciu wraz z budynkiem stacji pilotów. Wieża była wówczas dużo niższa. Kolejne przebudowy doprowadziły do stanu jaki możemy podziwiać dziś.
Most rozsuwany powstał w miejsce poprzedniego – zwodzonego. Most rozsuwany to jedyna tego typu konstrukcja na terenie Polski, dlatego warto poświęcić chwilę z wakacyjnego czasu na jego obejrzenie.
Plaża – a w zasadzie dwie – ponieważ brzeg podzielony jest Wieprzą, która uchodząc do morza przecina 20-kilomterowy pas plaży. Darłówko Wschodnie to piaszczysta plaża miejscami oddzielona od morza kamieniami. Zachodnia plaża jest piaszczysta (bez kamieni), większa. Turyści mogą korzystać tutaj z wypożyczalni sprzętu wodnego i wodnych atrakcji.
Port w Darłówku obejmuje 3-kilometrowy odcinek Wieprzy i jest czynnym portem przeładunkowym, rybackim i turystycznym. Turystów najbardziej zaciekawi port wschodni, skąd wyruszają statki wycieczkowe. Stąd wyruszają w morze wyprawy wędkarskie na kutrach. W Darłówku Zachodnim zaś możemy podziwiać cumujące przy nabrzeżu jachty.
Tramwaj wodny kursuje po kanale Wieprzy i łączy Darłówko z Darłowem. Taka wyprawa jest doskonała okazją do przyjrzenia się całemu pasowi portu morskiego.
Wycieczki statkami stylizowanymi na łodzie Wikingów i starodawne galeony rozpoczynają się we wschodniej części portu rybackiego. Dalsze wypady, na przykład rejs na Duńską wyspę Bornholm, są również dostępne dla turystów.
Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych – odbywa się od 1999 roku. Dokładnym miejscem zlotu jest „Patelnia” w Darłówku Wschodnim. Entuzjaści pojazdów militarnych mogą oglądać liczne czołgi, transportery, samochody i motocykle wojskowe.
Miasto znajdujące się w odległości 35 km od Chłopów. Położone jest na Pomorzu Zachodnim u ujścia rzeki Parsęty do Bałtyku. W ujściu rzeki znajduje się port handlowy, pasażerski, rybacki i jachtowy. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. Kołobrzeg oprócz centrum uzdrowiskowego jest także regionalnym ośrodkiem kulturalnym. W okresie letnim odbywają się tu liczne koncerty popularnych muzyków i kabareciarzy.
Na turystów czeka także Kołobrzeska Latarnia Morska,której pierwsze światło zapaliło się już w 1666 roku. Obecnie wieża latarni wznosi się na wysokość 26 m nad terenem a jej zasięg dochodzi do 16 m.
Tę reprezentacyjną budowlę wzniósł Bogusław V w II połowie XIV wieku. Zamek został zbudowany w ciągu 20 lat i był na tyle okazały, że otrzymał szacowna nazwę Zamku Książąt Pomorskich.
Pierwotnie gotycki zamek był kolejno rozbudowywany przez swoich gospodarzy. Pierwszy zamek zasadzał się na planie kwadratu z wysoką na 23 metry wieżą obronną. Kolejni gospodarze prowadzili rozbudowy w kierunkach wschodnim i zachodnim, dobudowując skrzydła, pełniące nie tylko obronne funkcje, ale również powiększające przestrzeń życiową powiększającego się dworu książęcego.
Do lat 30-tych XX wieku zamek niszczał. Dopiero w 1929 roku zapoczątkowano prace adaptacyjne, które miały przygotować budynek do pełnienia funkcji muzeum. Po II Wojnie Światowej, która nie odbiła na murach swego piętna, wykonano porządny remont z pomocą archeologów i konserwatorów zabytków.
W Muzeum turyści mogą zobaczyć zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby drewniane, w sali rycerskiej znajduje się ekspozycja sztuki sakralnej, znalazło się również miejsce dla sztuki współczesnych artystów. Należy pamiętać, by nie zwracać uwagi jedynie na eksponaty. Sam zamek stanowi nieoceniony zabytek, a odrestaurowane pomieszczenia mogą przenieść nas w klimat wieków średnich.
Neogotycki Kościół Parafialny z czerwonej cegły wybudowany został w 1856 r., na miejscu dawnej, średniowiecznej świątyni. Uwagę przykuwa jej charakterystyczna wieża zbudowana na planie ośmiokąta oraz ostrołukowe, kolorowe witraże świadczące o kunszcie rzemieślniczym ich twórców. Świątynia położona jest jest w turystycznej miejscowości Sarbinowo i mieści się kilkanaście metrów od plaży. Wokół stworzono malowniczą scenerię sprzyjająca refleksji, odpoczynkowi i pojednaniu z Bogiem.
W dniu 15 sierpnia każdego roku ma miejsce Odpust Parafialny. W tym okresie również odbywa się corocznie całodniowy Festyn Parafialny, który jest wspaniałą okazją do oderwania się od codziennej szarości, spróbowania domowych wypieków i wielu innych atrakcji.
Latarnia w Gąskach, oddalonych o kilka kilometrów od Chłopów, została zbudowana pod koniec XIX wieku i osiąga wysokość ponad 40 metrów. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie, dostrzec można stąd Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. U podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. Latarnia w miejscowości Gąski została wpisana do rejestru zabytków.
Znajduje się tu 1 z 11 stacji brzegowych na polskim wybrzeżu systemu AIS-PL projektu HELCOM, który umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji w Gąskach ma wysokość 50 m.
- Najprostszy – 14 km szlak biegnie wzdłuż głównej drogi do Koszalina.
- Na wycieczkę rowerową – Pobliskie nadleśnictwo Karniszewice, do zwiedzenia jest Arboretum (ogród dendrologiczny), rezerwat Siecimińskie Rosiczki i Unieskie Moczary.
- Szlak Nadmorski – czerwony dł. 45 km. Szlak rowerowy częścią Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9 zaczynającego się we Francji i biegnącego aż do Braniewa. Na obszarze Związku Gmin szlak ten przebiega wyłącznie terenami nadmorskimi lub plażami. Trasa: Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki.
- Szlak Pałaców – niebieski dł. 75 km. Nazwa szlaku (rowerowego) pochodzi stąd iż trasa przebiega obok kilku pałaców. Pałac w Strzekęcinie, Nosowie, Parsowie, trasa prowadzi w pobliżu XIX – wiecznych elektrowni wodnych w Niedalinie i Rosnowie. Atrakcją jest latarnia morska w Gąskach na końcu szlaku.
- Mała Pętla (7 km):Sarbinowo – Chłopy – Mielenko
- Pętla Ustronie (12 km): Sarbinowo – Gąski – Ustronie Morskie – Sianożęty
- Duża Pętla Wiatrakowa (39 km): Sarbinowo – Chłopy – Mielenko – Mielno – Unieście – Łazy.
- Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 (zielony – 91,2 km):
- Trasa: Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Osieki – Iwięcino – Bukowo Morskie – Dąbki – Żukowo Morskie -Darłowo – Darłówko